Milorad Dodik
Dodik: Nudili su mi skidanje sankcija ako prihvatim drugu politiku, ne odlučuje Izetbegović o pomjeranju izbora
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik istaknuo je da ne odlučuje lider SDA Bakir Izetbegović o tome da li bi izbori u BiH mogli biti prolongirani, ali da je moguće svašta. Kaže i kako su mu nudili skidanje sankcija ako promijeni svoju politiku.
"Mi smo protiv prolongiranja izbora. Jesmo za to da pokušamo nešto riješiti oko Izbornog zakona ako je to moguće, ako nije, što da radimo", rekao je Dodik novinarima u Laktašima, komentirajući izjavu Izetbegovića da je moguće prolongiranje općih izbora za studeni ili prosinac.
On je ocijenio da u svakom slučaju ostaje ozbiljan problem koji će se tek problematizirati u idućim mjesecima, a to je za njega "nelegalno i nezakonito izabran SIP BiH".
Dodik je dodao kako, prema njegovim riječima, Europljani podržavaju takav nelegalan izbor, zato što su Amerikanci rekli da to treba.
"Oni sada šute i ne žele da vide da nije bilo natječaja i nije bilo skupštinske procedure na razini BiH koja je predviđena za izbor članova komisije, nego su se opredijelili da to bude čisto politički motivirano tijelo u kome sjede predstavnici Željka Komšića, SDS-a, PDP-a, SDA. I oni će naravno modelirati određene stvari", kaže Dodik.
On je rekao da je opozicija u Republici Srpskoj na fonu svega onoga što se čuje u Federaciji BiH.
"Ako Bakir Izetbegović nešto progovori, odmah imamo hvalospjeve ostalih koji se utrkuju da prikažu Republiku Srpsku kao nestabilnu", istaknuo je Dodik.
Dodik je poručio da je RS stabilna i da iza sebe ima ozbiljne uspjehe. Dalje kaže kako je priča opozicije o korupciji samo predizborni trik.
"A to čak nije ni njihova pamet, nego su im to rekli iz Američkog veleposlanstva, jer onaj nadobudni Gabriel Escobar misli da ovdje kroz taj format može nešto da riješi. Kriv je samo onaj kome sud kaže da je kriv i da je u korupciji", naglasio je Dodik.
On je podsjetio da je počasni predsjednik PDP-a Mladen Ivanić u prvostupanjskom postupku osuđen za korupciju u vezi sa šumama, a u drugostupanjskom mu je rečeno da PDP mora izaći iz Vlade sa SNSD-om, da bi ga oslobodili krivice, nakon čega je on 2009. godine to i uradio. "I onda Ivanić nije kriv?! Toliko o korupciji", kaže Dodik.
Dodik tvrdi da je čak i njemu ponuđeno da će mu, ako prihvati njihove politike, skinuti sankcije i zajedno sa tim priču o tome da je korumpiran, prenosi Srna.
Dnevnik.ba